New items
Ja dobra zła
Cymanowski młyn
Pora na doktora
Jak schować lwa
Cymanowski chłód
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Spotkanie z Jarosławem Górskim

W dniu 14 czerwca 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieczu odbyła się prelekcja polonisty, kulturoznawcy, pisarza i krytyka literackiego, Jarosława Górskiego. Wykład nawiązywał do przypadającej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie
z Zespołu Szkół nr. 1 w Bieczu oraz uczniowie z Zespołu Szkół nr. 2 w Bieczu.
Chrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków. Wydarzenie to niekiedy uważa się również za symboliczne wydarzenie, które stało się początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, chociaż nie jest to pewne, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty tego wydarzenia.
Wykład rozpoczął się od przedstawienia historii powstania państwa polskiego i chrztu Polski, następnie p. Jarosław wyjaśnił skąd pochodzi nazwa Polska, mówił o pierwszych ludach zamieszkujących nasz kraj. W dalszej części prelekcji młodzież poznała etymologię polskich imion męskich i żeńskich: m.in. Radosław, Mirosław, Dobrosława czy Miłosława.
To była ciekawa lekcja historii Polski, przekazana młodzieży w bardzo jasny i przystępny sposób, to historia, którą powinien znać każdy Polak.
w.bibliotece.pl
w.bibliotece.pl

Pasowanie na czytelnika

10 czerwca 2016 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w odbyło się pasowanie na czytelnika. Bohaterami spotkania byli pierwszoklasiści SP nr 1 w Bieczu. Po krótkiej pogadance o korzyściach wynikających z czytania książek, zasad obchodzenia się z książką i dbaniem o nią, uczniowie zostali pasowani na pełnoprawnych członków naszej biblioteki. Otrzymali pamiątkowe dyplomy i kalendarzyki akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Na zakończenie dzieci wysłuchały opowiadania o tym "Jak powstaje chleb?". Po lekturze przeprowadziliśmy rozmowę na temat produkcji pieczywa, młynów oraz zbóż. Dzieci wykazały się dużą wiedzą. Nowi czytelnicy zdeklarowali jak najczęstsze korzystanie z biblioteki, aby pożyczać książki. Tym optymistycznym akcentem zakończyliśmy spotkanie.